טיפול מונחה הורים ב-OCD וחרדה של ילדים

SPACE (Supportive Parenting for Anxious Childhood Emotions)

נכתב ע"י: צוריה ברנשטיין

מה עושים במצב בו הילד לא רוצה ללכת לטיפול?

מה עושים אם הטיפול לא מתקדם?

OCD בקרב ילדים עלול להיות קשה הן לילד והן למשפחה הקרובה. על אף שקיימים טיפולים ל-OCD  שיעילותם הודגמה במחקרים רבים,  גם הטיפולים הטובים ביותר אינם מצליחים תמיד. לעיתים לילד קשה לשתף פעולה עם הטיפול, לעיתים הילד כלל לא רוצה להגיע לטיפול וקיימים אף מקרים שעל אף שיתוף פעולה הטיפול נמצא לא יעיל. כלומר, אנחנו יודעים שיהיו ילדים ומתבגרים שלא יפיקו תועלת מהטיפול המוכר ב-OCD.

הבשורה הטובה היא שיש אלטרנטיבה, בשנים האחרונות הולך ומתפתח תחום מחקר שמוכיח כי ניתן לטפל ב-OCD  של ילדים ומתבגרים גם ללא נוכחות הילד בטיפול.

טיפול מונחה הורים הולך ומתבסס כיום כאלטרנטיבה יעילה לא פחות מטיפול ישיר בילד. בהרבה מקרים יהיו גם יתרונות לטיפול כזה, בייחוד במקרים בהם המשפחה מרגישה שהחרדה של הילד "משתלטת" על סדר היום של הבית. טיפול מונחה הורים עשוי לעשות סדר בבית ולהחזיר שגרת חיים שלווה ובריאה.

הטיפול מונחה הורים שהולך ומתבסס מחקרית ומציג עוד ועוד מחקרים על יעילותו נקרא טיפול SPACE- Supportive Parenting for Anxious Childhood Emotions או בעברית- טיפול מונחה הורים ב-OCD ובחרדה של ילדים.

הייחודיות ב-SPACE  היא, שעל אף שהעבודה נעשית בדך כלל עם ההורים, הילד הוא המטופל. מטרת הטיפול היא להביא להקלה אצל הילד (ועל הדרך ההורים מרוויחים גם כלים להתמודדות ובדרך כלל גם החרדה של ההורים מתמתנת). הסיבה לכך היא שאנו רואים קשיים של ילדים כקושי מערכתי, נקודת המבט היא שהילד נמצא בתוך מערכת משפחתית והקשיים שלו יתמתנו כשנכניס שינוי למערכת.

במהלך הטיפול ההורים לומדים להגיב באופן תומך, להפחית תגובות שמשמרות את הסימפטומים ובאופן כללי רוכשים כלים ומיומנויות שיאפשרו להם לעזר לילדם להתגבר על בעיית ה-OCD.

מדובר בטיפול קצר מועד האורך בדרך כלל בין 8-16 פגישות טיפוליות.

המטפלים בקליניקה שלנו עברו הכשרה ייעודית לטיפול בשיטת SPACE, ונשמח לעזור גם לכם!