הפרעת דימוי גוף BDD

מהו BDD ?

 ליאת היא בחורה נאה, אך היא לא יכולה לסבול את מראה האף שלה. הוא גדול מידי לטעמה, ולא פרופורציונאלי ביחס לפניה. היא עברה כבר כמה ניתוחים פלסטיים, אבל עדיין- חוסר שביעות הרצון מהאף שלה לא נעלם. מחשבות טורדניות על מראה אפה מלוות אותה במהלך היום, היא מביטה לעיתים תכופות ולמשך דקות ארוכות במראה, ומקפידה לעטות איפור כבד שיטשטש וייתן לה מראה של אף קטן יותר. בימים בהן המחשבות מופיעות בעוצמה, ליאת נמנעת מלהיפגש עם חברות ולצאת מהבית. באירועים חברתיים היא סובלת במיוחד, וחושבת שכולם שמים לב לאף החריג שלה ולועגים לה. ליאת נוטה להשוות את האף שלה לזה של אנשים אחרים, ובפרט לאפים של אנשים מפורסמים, היא מבלה שעות בצפייה בתמונות של אנשים ברשתות חברתיות. לפני שבוע ראתה מודעה על ניתוח אף חדשני שהגיע לארץ שלדעתה יביא למהפך בחייה וישפר אותם מהקצה לקצה.

ליאת סובלת מהפרעת גוף דיסמורפית, או בקיצורה הלועזי- BDD .הפרעה זו מתבטאת במחשבות טורדניות הנוגעות להופעה החיצונית של האדם. האדם המתמודד עם ההפרעה סובל ממחשבות בלתי-פוסקות על מאפיין בהופעתו החיצונית שהוא תופס כפגם. מחשבות אלו גורמות לו מצוקה עזה ועלולות לפגוע בתפקודו בתחומי חיים שונים, כמו תעסוקה או חיי חברה. בחלק מהמקרים הפגם הוא מינורי, פגם קטן שאחרים אינם מייחסים לו חשיבות, ובמקרים אחרים הפגם אינו קיים ורק האדם הסובל מההפרעה רואה אותו. אנשים עם הפרעת גוף דיסמורפית חווים את הפגם (או הפגם לכאורה) כמשפיע באופן דרמטי על חזותם הכללית.

הפרעת גוף דיסמורפית קיימת אצל מעל 2.4% מהאוכלוסייה. האף, העור והשיער הם האיברים המרכזיים שאנשים עם הפרעת גוף דיסמורפית מוטרדים מהם, אך כל איבר עשוי להיות מוקד העיסוק, למשל לסת, פרופורציית האיברים, השרירים ועוד. אצל חלק מהסובלים מההפרעה קיימים מספר מוקדים, או נדידת הסימפטומים כך שאיבר שהטריד אותם בעבר כבר אינו מעסיק אותם ואיבר אחר תופס את המוקד. ההפרעה יכולה להתבטא ע"י בדיקות כפייתיות בראי את המראה החיצוני והפגם המטריד, ומנגד היא עשויה להביא לידי הימנעות מוחלטת ממבט במראות. ייתכנו ניסיונות להסוות את הפגם למשל על ידי איפור כבד, לבישת בגדים רחבים, הימנעות מתנוחות מסוימות. יש הרואים בהפרעת גוף דיסמורפית  מצב ייחודי שלהפרעה טורדנית כפייתית (OCD) ומגדירים התנהגויות אלו כקומפולסיות.

המחשבות המטרידות ביחס למראה, עשויות להביא את המתמודד עם ההפרעה לתור אחר ניתוחים פלסטיים או פרוצדורות קוסמטיות או רפואיות אחרות שנועדו לשנות את המראה, אך לרוב הוא לא יהיה מרוצה מהתוצאה, וימשיך בחיפוש אחר הפרוצדורה הבאה. היות שהפרעת גוף דיסמורפית בעיקרה היא בעיה בדימוי הגוף ולא בגוף עצמו, הניתוחים אינם באמת משפרים את מצב המטופלים ואף מחמירים את אותו אצל כ- 95% מהמטופלים הלוקים בהפרעה.