טיפול CBT פרטני

מהו טיפול CBT פרטני?

טיפול CBT הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive behavioral therapy ). טיפול זה נחשב לטיפול ממוקד בעיה, מבוסס מחקר וקצר מועד. הוא פותח בארה"ב בשנות השמונים ומאז נחשב לשיטת טיפול יעילה ביותר במגוון הפרעות נפשיות.

CBT הוא טיפול ממוקד בתסמינים, ולרוב לא יעסוק בגורמים להתפתחות הבעיה. טיפול מסוג זה דורש השתתפות והתמדה מצד המטופל, בין השאר על ידי תרגול ושיעורי בית במהלך השבוע, מחוץ לפגישות עם המטפל. הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי הוכח כיעיל וכמייצר הקלה משמעותית תוך זמן קצר. התוצאה המהירה יחסית מביאה לחוויית הצלחה ומסוגלות של המטופל, ובכך מחזקת את הביטחון והדימוי העצמי.

בבסיס הגישה שני מוקדים: הקוגניטיבי וההתנהגותי. המוקד הקוגניטיבי מתייחס להשפעה על מצב הרוח והרגשות שלנו דרך שינויים בדפוסי החשיבה. המטפל והמטופל יעסקו יחד בניטור וזיהוי מחשבות, תבניות חשיבה אוטומטיות והאמונות שבבסיסם. הם יבחנו מחדש את דפוסי החשיבה ויעילותם ויציעו חלופות למחשבות רציונאליות ומיטיבות. הדרך ההתנהגותית היא תרגול שינוי דפוסי ההתנהגות על מנת להשפיע על מצבו הרגשי של האדם. CBT משלבת בין שני מוקדים אלו ומביאה לתוצאות טובות מאוד. 

בשונה מהגישות המסורתיות (טיפול פסיכודינמי ועוד), גישת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי איננה עוסקת בנבכי העבר. המטפל והמטופל עובדים כצוות על מנת לקדם את המטרות שלשמן הגיע המטופל לטיפול. טיפול בCBT מתאים גם לילדים, ולעיתים משולב בטיפול תרופתי (על ידי פסיכיאטר).

במהלך השנים הגישה הקוגניטיבית התנהגותית ממשיכה להתפתח, ובשנים האחרונות מה שנקרא ה'גל השלישי' של הCBT צובר תאוצה. בגל זה התווספו לCBT גישות שמקורם במזרח ובבסיסם קשיבות וקבלה של המצב הקיים תוך מחויבות לעולם הערכים של האדם. מיינדפולנס, ACT, DBT ועוד הן חלק מגישות ה 'גל השלישי' של הCBT. במכון אנחנו משתמשים בשיטות 'הגל השלישי' ורואים יעילות רבה בשימוש בהן.

טיפול CBT הוכח במחקרים רבים כיעיל לטיפול במגוון קשיים נפשיים, ביניהם דיכאון, הפרעות אכילה, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) ועוד.