טריכוטילמניה

מהי טריכוטילמניה?

שני היא נערה נאה, אך אי אפשר שלא לשים לב לקרחות שנוצרו לאחרונה על קרקפתה. שני מוצאת עצמה תולשת את שערותיה במהלך היום לעיתים קרובות. שני סובלת מטריכוטילומניה.  כלומר- תלישה חוזרת של שיער שגורמת לאובדן שיער ניכר, ללא הסבר פסיכיאטרי או רפואי אחר. שני חשה מצוקה וקושי בתחום החברתי וחווה פגיעה בביטחון העצמי. גם בתחום התעסוקתי- היא מתביישת להגיע לראיונות עבודה כשקרחות מעטרות את ראשה. בנוסף, תלישת השערות מקשה עליה להתמיד ולהתרכז בעבודתה.

טריכוטילומניה היא הפרעה המסווגת כיום (בספר הDSM) בקטגוריה חדשה בשם "אבחנות הקשורות בטורדנות כפייתית". היא מאופיינת בדחף כפייתי למרוט את השיער הצומח על הגוף. מריטת השיער מלווה לעיתים בלעיסתו או קריעתו. האזורים בגוף בהם מתרחשת מריטת השיער יכולים להשתנות עם הזמן. מהלך ההפרעה הוא בדרך כלל כרוני עם תנודות של החמרה והקלה בתסמינים, כל עוד ההפרעה אינה מטופלת.

יש להבחין הפרעה זו מהפרעה טורדנית כפייתית, שבה מקרים של משיכת שיער ומריטה עשויים להופיע כטקס קומפולסיבי. בנוסף, גם אנשים עם הפרעת גוף דיסמורפית (BDD) עשויים למרוט את שיערותיהם, אך זה יהיה מתוך דחייה ובדגש על הנראות. בשני מקרים אלו האבחנה לא תהיה טריכוטילומניה.

השכיחות באוכלוסייה הכללית להפרעה זו היא בין 1% ל 3%. נשים נוטות לפתח את ההפרעה יותר מאשר גברים, אך יש לציין כי נשים נוטות יותר מגברים לחפש עזרה וטיפול.