הופעות שונות של OCD

OCD מחשבתי

אביה לא מצליחה להפסיק לדמיין שהיא תוקפת את נועם, בן זוגה. לפעמים אף עולות לה מחשבות על קרבות אלימים והתעללות בחסרי ישע. אביה היא אדם עדין נפש, רגיש ומתחשב, היא לא מבינה למה המחשבות האלו צפות שוב ושוב. היא מבוהלת מהן מאוד, ומרבה לשתף בהן את בן זוגה, ולקוות שיצליח להרגיע אותה. לפעמים אף מנסה להרגיע את עצמה, חוזרת ואומרת לעצמה דקות ארוכות שלא פגעה באיש. המחשבות מעסיקות אותה במשך שעות רבות מהיום ומציפות אותה, היא חשה מצוקה גדולה ומתקשה לתפקד בעבודתה. למרות שמעולם לא נהגה באלימות, בזמן האחרון היא מחביאה את סכיני המטבח בכספות, חוששת שתשתמש בהם לפגוע בנועם.

הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) בתחום המחשבתי, (נקראת גם Pure O ) מתבטאת במחשבות מטרידות, פולשניות, לא רצויות ולא רצוניות או "תמונות מנטליות" של ביצוע מעשה הנתפס כפוגע, אלים, לא מוסרי, או לא ראוי מינית. בשונה מהפרעה טורדנית כפייתית עם טקסים פיזיים- הטקסים/הבדיקות כאן הינם בעיקר מחשבתיים/מנטליים, חמקמקים שקשה להבחין בהם. אלה יכולים להתבטא באמצעות חיפוש אחר אישורים פנימיים וחיצוניים שנועדו להרגיע את המצוקה. מדובר במחשבות וטקסים נפשיים פנימיים להפחתת המצוקה.

אדם הסובל מהפרעה זו ירבה לבקש מאחרים אישורים על מנת לקבל ביטחון, הוא יימנע מחפצים/ אירועים המעוררים חרדה. הסימפטומים של הפרעה טורדנית כפייתית בתחום המחשבתי משתנים מאדם לאדם. ישנן מחשבות בעלות תוכן שונה אחת מהשנייה, אך הקושי והמצוקה שהאדם חווה בעקבותיהן לא מבדיל אותן אחת מהשנייה.

דוגמאות נפוצות לתכני המחשבות :

  • מחשבות אלימות מטרידות חוזרות ונשנות או "תמונות מנטליות" של התקפה או הריגה פיזית של בן/בת הזוג, הורה, ילד, האדם עצמו, חברים או אחר.
  • פחדים שהאדם עלול בטעות לגרום נזק לאנשים אחרים (לדוגמא, לשרוף את הבית, להרעיל בלי דעת אחרים, לחשוף אחרים שלא בכוונה לכימיקלים רעילים ועוד).
  • פחדים חוזרים של התעללות מינית בילד.
  • מחשבות חוזרות של האדם שאולי אמר או כתב דבר לא ראוי.
  • מחשבות או "תמונות מנטליות" מטרידות שהאדם מחשיב כמחללי קודש, כמו רצון לסגוד לשטן או לקיים יחסי מין עם קדוש.
  • פחדים חוזרים שהאדם לא חי או חושב בצורה שתואמת את הדת, העקרונות המוסריים או הערכים האתיים שלו.
  • מחשבות חוזרות על פעולות או תחושות גופניות (סומטיות) כמו נשימה, בליעה, מצמוץ, תנועת עיניים, צלצולים באוזניים, עיכול, כיוון ראייה, או תחושות פיזיות אחרות.

לרוב המחשבות מפחידות ומסיבות סבל, בדיוק מהסיבה שהן כל כך מנוגדות לערכים ולאמונות של האדם.  מבחינה טיפולית, התבוננות מודעת במחשבה ולא במהותה או בתוכן שלה, עשויה להקל על הסובל, כלומר מניעת תגובה יזומה, השהייתה וקבלה של העניין בצורה עובדתית-יש מחשבה, אבל לא חובה להגיב אליה.

ocd מיני

הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) בתחום המיני ,מתבטאת באובססיות ובמחשבות מיניות בלתי רצוניות. המחשבות יכולות להתבטא בחרדה של האדם להפוך אגרסיבי באופן מיני או להפוך לפדופיל ולהתעלל מינית בילדים, היא עשויה להתבטא גם בדמיונות בלתי רצוניים על התנהגות מינית לא ראויה או בפחד לבגוד בבן/ת הזוג.

שירה בת ה15 שואלת את עצמה שוב ושוב האם היא לסבית. היא מרבה לבדוק האם הקירבה לבנות כיתתה מעוררת אצלה תחושות מיניות. היא לא מצליחה לחוש תחושת ודאות ביחס לנטייה המינית שלה. שירה כל כך חרדה מהמחשבה שאולי היא נמשכת לנשים ולכן היא נמנעת מכל מגע עם חברותיה מתוך פחד שיתעוררו בה תחושות מיניות. הדאגות והמחשבות פוגעות ביחסים שלה עם גברים ובחיי היומיום.

דוגמא נוספת לביטויה של הפרעה טורדנית כפייתית בתחום המיני היא HOCD, כלומר הופעתן של מחשבות ושאלות חוזרות ונשנות בדבר הנטייה המינית. מדובר באנשים שהשאלה בדבר הזהות שלהם ממלאת את המחשבות שלהם, ומשפיעה על השיגרה שלהם. בהפרעה טורדנית כפייתית בתחום הנטייה מינית אין טקסים מובהקים כמו בהפרעות אחרות, אלא עיסוק בלתי פוסק בשאלת הנטייה והמשיכה. על מנת לאשש או לסתור את המחשבה האובססיבית שעולה, האדם הסובל מההפרעה עשוי לבדוק את עצמו, לבחון את ההשפעה של מועדונים או צפייה בפורנוגרפיה ואף לקיים יחסים מיניים כאשר עולות המחשבות, על מנת לוודא ולבחון את נטייתו המינית. בנוסף, הוא עשוי לשחזר במחשבה קשרים רומנטיים או מיניים קודמים כדי לחתור לידיעה ברורה וודאית מהי נטייתו המינית. אדם המתמודד עם מחשבות טורניות אלו עלול להתרחק מבני מינו כדי להימנע מהקושי.

 הביטוי העיקרי של המחשבות הוא לא בהכרח מחשבות שתוקפות את הזהות המינית של האדם, אלא מחשבות של ספק באשר אליה, כלומר האדם דואג שאין לו תחושת ודאות בנוגע לזהות המינית שלו, והספק מלווה בחרדה שלא יוכל להמשיך בזוגיות תקינה עם בן או בת זוגו הנוכחיים.

ocd דתי

הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) הממוקדת בתכנים דתיים ומוסריים (הנקראת באנגלית גם  Scrupulosity)  מתבטאת בהופעתן של מחשבות וטקסים בתחום זה. אובססיות דתיות מופיעות לא רק בקרב אנשים דתיים, הן יכולות להופיע אצל כל אדם כחשש לפגוע באלוהים או לא לקיים ציווי דתי כזה או אחר. הסובלים מהפרעה זו לרוב יסבלו מרגשות אשם וחוסר אונים. כמו בתחומים נוספים, גם כאן ההפרעה הטורדנית- כפייתית מתבטאת במחשבות טורדניות ובהתנהגויות כפייתיות המפריעות לאיכות חייו של האדם ועשויות לפגוע בתפקודו התקין של הסובל מהן.

מרכיב חשוב ויסודי ביהדות הוא ההקפדה על קיום תרי"ג מצוות התורה על כל פרטיהם ודקדוקיהם, ולכן לפעמים קשה לזהות היכן עובר הקו בין טורדנות כפייתית לאדיקות דתית. אחת ממטרות הטיפול היא לדעת להבחין בין טקס שנעשה מטעמים דתיים או הלכתיים, ובין טקס שנעשה מטעמים כפייתיים. 

תפילות

כל מי שיראה את אהוד בזמן התפילה, יבחין בקלות שמשהו לא כשורה. במשך רוב זמן השהות בבית הכנסת, הוא עסוק בניסיונות להתכוון בפסוק "שמע ישראל". גם כאשר שאר המתפללים המשיכו בתפילתם, אהוד ממשיך לומר פעם אחר פעם את אותו הפסוק, מנסה להתכוון ולצאת ידי חובה. מהרגע בו החלה התפילה ועד סיומה, חלפו כבר שלוש שעות. השעות הארוכות בבית הכנסת כל יום, משבשות את אורחות חייו של אהוד ופוגעות בסדר היום שלו.

הפרעה טורדנית כפייתית בתחום התפילות, תתבטא בחזרה על מילים וקטעי תפילה מתוך חשש שלא הייתה בהן כוונה כראוי או חשש שהופיעו בזמן אמירתן מחשבות שליליות , או לא טהורות. בעבור הסובלים מהפרעה זו, ההימנעות מהחזרה על המילים או הפסוקים בהם לא התכוונו, מייצרת מצוקה גדולה. המתמודדים עם הפרעה טורדנית כפייתית בתחום התפילה, לרוב יתפללו משך זמן ארוך באופן משמעותי משאר המתפללים, או יימנעו מלהתפלל עקב החשש מהופעתן של האובססיות המטרידות. ההפרעה יכולה להתבטא גם בתפילה איטית והדגשת כל מילה מסיבה הלכתית.

נדרים

אם תנסו לקבוע מפגש עם אלחנן, הוא לא יוכל להתחייב שיגיע. באופן כללי, הוא יימנע מאמירות מחייבות לגבי העתיד. כל אמירה או תכנון כאלה, עלולים להיות פתח למחשבות חוזרות ונשנות, בניסיון להכריע האם נדר . אלחנן נוהג לשחזר לעצמו שיחות ומשפטים שאמר, בודק שוב ושוב שלא נדר או הבטיח, ואם אמר משפט שעשוי להתפרש כנדר, הוא ימהר לשאול רב כיצד יוכל להפר אותו.

מחשבות טורדניות בתחום הנדרים מתאפיינות בחשש מתמיד של הסובל מהן שמא נדר מבלי לשים לב. המחשבות עשויות להיות מלוות בטקסים שונים בנוגע לביטול הנדרים. הסובלים מההפרעה בתחום זה ירבו לשחזר לעצמם משפטים שאמרו, על מנת לוודא שלא נדרו בלי לשים לב. בנוסף, הם ייטו לפנות לרב עם שאלות רבות בנושא על מנת להרגיע את עצמם.

טהרת המשפחה

מחצית מיום הטבילה של עדי, מוקדש להכנות אינטנסיביות לקראת המקווה. היא מנקה בחוזקה את האוזניים, גוזרת את הציפורניים עמוק אל תוך העור כדי לא לפספס שום לכלוך, ומסרקת את שיערה שעות ארוכות. גם לאחר שסיימה את ההכנות בדקדקנות, היא מרבה להסתכל שוב ושוב על גופה כדי לוודא שלא פספסה שום פרט או סעיף הלכתי . אפילו כשסוף סוף הגיעה למקווה אחרי ההכנות והבדיקות החוזרות, היא תרבה לשאול שאלות את הבלנית על מנת לוודא שאכן היא מוכנה כהלכה ויכולה להיטהר.

הלכות מקווה ונידה הן קרקע פורייה למחשבות אובססיביות, בדיקות וטקסים כפייתיים. לרוב יופיעו פעולות הכנה וניקיון תוך חזרות רבות, לפעמים עד כדי גרימת כאב .המחשבות האובססיביות והטקסים עשויים להופיע בזמן ימי השבעה נקיים (בהם על פי ההלכה נשים בודקות כל יום שלא היה דימום מהרחם) ולקראת הטבילה במקווה. הסובלות מהפרעה זו אף עשויות להרגיש ספק לגבי כשרות הטבילה ולבצע אותה שוב ושוב. גם בימי הנידה האישה עלולה לסבול ממחשבות אובססיביות בנוגע לטומאה והעברתה לחפצים או אנשים. נשים הסובלות מההפרעה ייטו לשאול רב שוב ושוב בנושא הטהרה על מנת להרגיע את המחשבות האובססיביות.

כפיתיות בהלכה

הפרעה טורדנית כפייתית בתחום הדתי או המוסרי יכולה להופיע באין-ספור תחומים, ביניהם: השבת אבידה, גניזה, כשרות ושמירת עיניים ועוד.