ROCD

מהו ROCD ?

יאיר, בן ה25 יוצא עם מור כבר כמעט שנה. הוא אוהב אותה מאוד ומאמין שהיא תהיה אישה טובה עבורו ואם נפלאה לילדיו, אך עם זאת, הוא מוצא את עצמו חש בחוסר נוחות ובכעס לקראת ההחלטה האם להינשא לה, הוא לא מסוגל להפסיק לחשוב כי יכול היה למצוא בת זוג אחרת, חכמה יותר ממור. מור בעלת תואר אקדמי ובעלת אינטליגנציה גבוהה, אך המחשבה של יאיר, שהיא איננה מספיק חכמה עולה שוב ושוב. בכל פעם שהוא נפגש ומשוחח עם נשים אחרות הוא לא יכול שלא לחשוב שהן חכמות יותר ממנה, ואולי הוא יוכל למצוא בת זוג חכמה יותר. הוא מבין שיש לו איזושהי בעיה אבל לא מצליח בשום אופן להיפטר מהמחשבות הללו, שמעסיקות אותו ברוב שעות היום. הן גורמות לו להיות חסר מנוחה, והוא לא מצליח ליהנות מקרבתה של מור, ולהגיע להחלטה האם להינשא לה.

ROCD היא הופעה ספציפית של הפרעת ה OCD , ומוגדרת כהפרעה אובססיבית קומפולסיבית סביב מערכות יחסים. בהפרעה זו באים לידי ביטוי סימפטומים כפייתיים ביחסים בין אישיים, לרוב עם בן\בת הזוג. בהפרעה זו, המחשבות הטורדניות מתמקדות בפגמים של בן הזוג או בבחינה חוזרת ונשנית של טיב הקשר- האם בן הזוג נכון עבורי? האם בחרתי נכון?  ההתמקדות בפגמים עשויה להפוך כפייתית ולפגוע ביכולת ליצור ולייצב מערכת יחסים זוגית. המחשבות הכפייתיות עשויות להעסיק את הסובל מההפרעה ברוב שעות היום, ואף לפגוע בתפקודו היומיומי. במערכת יחסים שקיים בה בן זוג המתמודד עם הפרעה זו, הפגמים של בן הזוג, עשויים לצבוע את כל הקשר הזוגי ולמנוע מהמתמודד לייצר מערכת יחסים זוגית תקינה.

בדרך כלל, במערכות יחסים נורמטיביות עולות שאלות אצל בני הזוג על טיב היחסים ועל תכונותיו של בן הזוג, שאלות כמו האם זה האדם הנכון עבורי או האם בחרתי נכון, ולכן לא קל לאבחן את ההפרעה. אך אצל אדם שאינו מתמודד עם הפרעה זו, השאלות עולות במינון נמוך ולרוב, בסופו של דבר נוצרת אצל האדם תחושת אישור פנימית ותחושת וודאות בבחירה. לעומת זאת במערכת יחסים שבה אחד מבני הזוג  מתמודד עם ההפרעה, ההתעסקות בשאלות אלו הופכת לאובססיה ומטרד, ומפריעה למערכת היחסים להתקיים. בן הזוג עשוי לעסוק בחיפוש מתמיד של תשובות עבור השאלות המטרידות אותו, ולרוב התשובות שישיג לא ירגיעו את מנוחתו, או יעניקו הקלה רגעית בלבד. המתמודד עלול לפתח התנהגויות כפייתיות והימנעויות המשמרות את ההפרעה ומחמירות את מצבו, כמו התייעצות מרובה עם הסובבים אותו וחיפוש אישור מהם בנוגע לבן הזוג או מערכת היחסים, או הימנעות ממפגשים עם בן הזוג.

לצערנו, ניתן למצוא אנשים בעלי הפרעה זו, המייצרים מערכות יחסים שוב ושוב עם בני זוג רבים ושונים, אך לא מצליחים לייצר מערכת יחסים בריאה וממושכת. בכל מערכת יחסים מחדש, תחזור הכפייתיות בשאלות ובתהיות על מערכת היחסים ועל תכונותיו של בן\בת הזוג וישוב העיסוק האובססיבי היומיומי במגרעות של בן הזוג באופן לא פרופורציונאלי.

בסוג זה של OCD, האובייקט הופך לסובייקט. בן הזוג- אדם ייחודי בעל אישיות, הופך לגורם אותו צריך "לנקות" או "לבדוק" על מנת להרגיע את המצוקה. כלומר הופך לאובייקט הרגעה עבור בן הזוג הסובל מההפרעה.

המודעות לצורה הזאת של OCD נמוכה ביותר בשדה המטפלים, וטיפול זוגי או פרטני לא מותאם עלול להזיק. ניקח לדוגמא את יאיר, בן זוגה של מור- כשלא הצליח להחליט האם להינשא למור או להיפרד ממנה, פנה לטיפול פסיכולוגי קלאסי, בו ניסה להבין מה בילדות שלו גרם לו לחפש בת זוג חכמה, ולחקור את מערכת היחסים עם אמו כדי למצוא רמזים עבורו לפתרון ההתלבטות. בנוסף, יאיר ומור פנו לטיפול זוגי ממנו יצא יאיר עם תחושת אשם, על כך שלא מצליח לקבל את מור כמו שהיא. לצערו, טיפולים אלו רק העמיקו את המחשבות האובססיביות ונתן להן תוקף וחיזוק. לטיפול נכון בהפרעה מאפיינים קוגניטיביים התנהגותיים שיכולים לסייע מאוד לסובלים מההפרעה. גם טיפול זוגי יהיה בעל מאפיינים ייחודיים כאשר אחד מבני הזוג מתמודד עם ההפרעה.

נציין כי הפרעה זו יכולה להתרחש גם במערכות יחסים אחרות מלבד מערכת היחסים הזוגית כמו- מערכת יחסים בין הורים לילדיהם, יחסים בין חברים וכדומה.