הפרעת אישיות טורדנית כפייתית

מהי הפרעת אישיות טורדנית כפייתית?

דוד תמיד מגיע בזמן לכל מקום. מאז שהוא זוכר את עצמו, הוא שם לב באופן קפדני לכללים, חוקים ולוחות זמנים. בעבודתו כטכנאי מחשבים, הוא זהיר מאוד בפעולותיו כדי להימנע משגיאות ובד"כ מרבה לחזור ולוודא שלא עשה טעויות. דוד מצפוני במידה מופרזת ונוקשה בכל מה שקשור לאתיקה ומוסר. קשה לו מאוד לזרוק חפצים, גם אם אינו זקוק להם. הוא מוצא את עצמו לא פעם מתעקש בנוקשות, אפילו על דברים פעוטים, ומתקשה להתנהל בספונטניות ולהנות.

הפרעת אישיות טורדנית-כפייתית (OCPD) היא דפוס כרוני של חתירה לשלמות וחוסר גמישות, דבקות מוגזמת בכללים וסדר, התעקשות של בעל ההפרעה שהכול יעשו דברים בדרכו, אי יכולת להביע רגשות של חמימות וקושי להירגע וליהנות. ההפרעה כוללת עיסוק יתר בסדר, פרפקציוניזם, שליטה מנטלית ובין אישית על חשבון גמישות, פתיחות ויעילות ותתבטא בעיסוק יתר על המידה בסדר וארגון . ההפרעה תתבטא גם בשמירה על שליטה נפשית ובין אישית באמצעות תשומת לב קפדנית לכללים. מאפיינים אלו גורמים למצוקה ופגיעה בתפקוד, בפרט בתחום של יחסים בינאישיים.

הפרעה זו שונה מהפרעה טורדנית כפייתית (OCD) אך חולקת עמה קווי דמיון. סגנון החיים של בעלי הפרעת טורדנות כפייתית מאופיין בעקשנות ובסדר כפייתי, אך בלי הרהורים טורדניים או טקסים כפייתיים מובהקים.

בנוסף, הפרעה טורדנית כפייתית היא לרוב הפרעה אגו דיסטונית, כלומר הפרעה שהמתמודד עימה מודע לסבל שהיא מייצרת אצלו, ומעוניין להשתחרר ממנה. הוא לא מזדהה עם מאפייני ההפרעה, לא רואה את ההפרעה כחלק מאישיותו ושואף להפסיק את הסימפטומים הגורמים לו סבל. לעומת זאת,  הפרעת אישיות טורדנית כפייתית, היא לרוב הפרעה אגו סינטונית, כלומר הפרעה שהמתמודד עימה מרגיש שהיא חלק ממנו ולרוב אינו חש מצוקה משמעותית. אמנם סביבתו סובלת מדפוסי אישיותו, והוא סובל מהשלכות היותו בעל הפרעת אישיות, אך הוא לא סובל מהסימפטומים הכפייתיים ולכן לא יפנה לטיפול בעקבותיהם, אותם מפרש כרצויים וכחלק אינהרנטי מאישיותו.

השכיחות של הפרעת אישיות טורדנית כפייתית היא מהגבוהות מבין הפרעות האישיות בקרב האוכלוסייה הכללית עם אומדן ממוצע הנע בין 2.1% ל 7.9%. ו-3%-10% בקרב מטופלים פסיכיאטריים. הפרעת אישיות טורדנית-כפייתית שכיחה פי שניים בקרב גברים מאשר בקרב נשים.

בין 23% ל-32% מהאנשים עם הפרעה טורדנית כפייתית עונים גם לסימפטומים של הפרעת אישיות טורדנית כפייתית. לרוב  בעלי הפרעת אישיות טורדנית כפייתית שסובלים גם מהפרעה טורדנית כפייתית יגיעו לטיפול דווקא בעקבות ההפרעה.