מחשבות מטרידות וטקסים

א' הוא גבר בן 30. הוא זוכר שעוד מהילדות עברו לו בראש מחשבות מאגיות, שגרמו לו לחזור שוב ושוב על אותן התנהגויות. למשל, לא לדרוך על הקווים של מרצפות, וכשהוא עובר מעל קו – לספור עד 10. 

כיום, עסוק א' בנושאים של סדר וסימטריה. בבוקר הוא חייב להתלבש בסדר מסוים, ולבצע פעולות כמו צחצוח שיניים ורחיצת פנים לפי סדר קבוע ומוקפד: המברשת צריכה תמיד להגיע מצד ימין, לגעת בלשון ואחר־כך בפה, אחר־כך שוב בלשון, ורק אז הוא יכול לצחצח שיניים. אם הוא טועה, עליו לחזור על כול התהליך מההתחלה. לפעמים לוקח לו שעתיים להתארגן בבוקר, כי הוא טועה וצריך לחזור על הדברים. הוא מאחר לעבודה, ומתקשה להחזיק מעמד במקומות עבודה.

 

3%-2% מהאנשים בעולם, גברים ונשים במידה שווה, סובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (Obsessive Compulsive Disorder). 

OCD היא הפרעה שמופיעה במגוון צורות, ובדרגות חומרה שונות. היא נוטה להשתלט ולהתפשט על יותר ויותר שטחים בחיי האדם הסובל ממנה, ומגבילה אותו בתפקוד. לכן, חשוב מאוד לאבחן אותה ולטפל בה.

בגדול, אפשר לומר כי OCD מתאפיינת במחשבות בלתי־רצוניות, חוזרות ומטרידות, ש"נתקעות" בראש, ומעוררות חרדה. ברוב המקרים, מי שסובל מההפרעה מוצא לעצמו דרכים להקל על החרדה או על חוסר הנוחות שגורמות המחשבות האלו. ההקלה יכולה להתבטא בביצוע של טקסים שונים, או במחשבות אחרות שכאילו מנטרלות את המחשבות המטרידות.  

הטקסים הם רצף של פעולות חוזרות, שהאדם מרגיש שנכפה עליו לבצע, שוב ושוב. מצד אחד, מובילים הטקסים להקלה, ומצד שני הם גוזלים זמן רב, ולפעמים גורמים לפגיעה קשה בתפקוד. לפעמים מופיעים טקסים בלבד, גם ללא מחשבות מובחנות ומוגדרות שמלבות אותם.