טיפול שיקומי

מהו טיפול שיקומי?

הסובלים מההפרעה טורדנית כפייתית מדווחים על סבל רב, גופני ונפשי. בחלק מן הפעמים תפקודים נוספים עלולים להיפגע כמו התפקוד האקדמי, התעסוקתי, החברתי והמשפחתי. כתוצאה מן המצוקה האדם עשוי לחוות תחושות של חוסר ביטחון וחוסר ערך עד לדיכאון. כאשר עוצמת המצוקה גבוהה, הסובל ממנה יתקשה לתפקד ביומיום ולא יצליח לבצע משימות בתחומי החיים השונים.

מחקרים מצביעים על כך כי התמודדות של אדם עם הפרעה טורדנית כפייתית חייבת לכלול עיסוק בפעילות משמעותית המסייעת לאדם למלא את יומו ולחוש פחות מנוהל על ידי המחשבות הטורדניות.

במסגרת הטיפול השיקומי מעריך המטפל את מגבלותיו ויכולותיו של האדם, את צרכיו וקשייו הנפשיים ואת מערכות התמיכה העומדות לרשותו, ומכוון להשגת יעדים נפשיים, התנהגותיים, רגשיים ותפקודיים.

הטיפול השיקומי מתאים למטופלים המתמודדים עם פגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי שלהם כמו אבטלה, קושי בגידול ילדים (בשל חוסר פניות) או קשיים כלכליים. במקביל לתהליך האישי עם המטופל נעשה תהליך מול גורמי רווחה, עמותות או מסגרות תעסוקתיות במטרה לסייע למטופל לחזור לתפקוד. במקרים רבים מלווה הטיפול באדם הפגוע בהדרכה ותמיכה עבור בני המשפחה ובהכוונה למציאת מסגרות העשויות לסייע לאדם.