טיפול זוגי משפחתי

מהו טיפול זוגי ומשפחתי?

טיפול זוגי ומשפחתי עוסק בקשיים שעשויים לנבוע מבעיות שונות ומגוונות במערכת הזוגית והמשפחתית, ביניהן בעיות הקשורות בתקשורת המשפחתית, במבנה המשפחתי, בשינויים או משברים בחיי הזוג או המשפחה ועוד.

טיפול זוגי ומשפחתי כשהפרעה טורדנית כפייתית (OCD) נוכחת במרחב, מצריך כלים ייחודיים ומותאמים. ההפרעה יכולה לנכוח באחד מתחומי החיים, למשל כאשר התכנים של ההפרעה קשורים בניקיון, ביחס לגוף או במחשבות, ובדרך כלל תשפיע על ההתנהגות או על מצב הרוח של בן המשפחה המתמודד עימה, וממילא על המשפחה כולה.

ההפרעה הטורדנית כפייתית עשויה אף להופיע אצל אחד מבני הזוג בנוגע ליחסים עצמם (ROCD). במקרים אלו הטיפול יתמקד בחיזוק האינטימיות והתקשורת כחלק משאר הכלים של הטיפול הזוגי, תוך התאמה לשפה ולהתמודדות הייחודית של   מקרה ייחודי זה . הטיפול ייגע גם בהשלכות שיש להפרעה על מרקם היחסים ועל בן הזוג שאינו סובל מההפרעה. בטיפול זוגי מסוג זה,  יינתן מענה כוללני, המותאם למקרה ייחודי זה, בה קיים גורם המשפיע על המערכת הזוגית ועלול לפגוע במערכת היחסים הבריאה בין בני הזוג.

הטיפול במקרים בהם ההפרעה הטורדנית כפייתית מופיעה אצל אחד מבני המשפחה או כשהיא נוגעת ליחסים עצמם, יהיה בעל אופי מערכתי, כלומר ישים במוקד ההתערבות את המערכת המשפחתית או הזוגית ולא רק את אחד מהפרטים שבה, מתוך הבנה שקשיים של פרט מסוים במערכת משפיעים על כולה. 

המכון מתמחה בשילוב של זיהוי, אבחנה, נתינת כלים מעשיים המסייעים לסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית,  יחד עם טיפול זוגי בשפה מותאמת, תוך הבנת הקשיים של בן הזוג המתמודד עם ההפרעה. שילוב זה  מאפשר הקלה ושינוי במרחב הזוגי.