טיקים וטורט

שחר בן ה 17, הוא נער מוכשר, חכם ורגיש. מידי פעם, באופן בלתי-רצוני, תופיע אצלו קריצה קלה והנעות של הראש, ועל פי רוב הן ילוו בקולות. שחר מתקשה לקבל את התנועות הבלתי נשלטות, הוא סובל מהצקות ולעג מצד חבריו ודימוי עצמי נמוך. בזמן הלימודים הוא מנסה מאוד להימנע מהן. הוא מצליח לשלוט בדחפים הבלתי רצוניים לפרק זמן של מספר שעות, אך כשמגיע הבייתה הם מופיעים בעוצמה.

מהם טיקים?

טיקים הם ביטוי לתופעה נוירו־ התפתחותית והם מאופיינים בהופעת תנועות או קולות פתאומיים, חוזרים ונשנים. טיק יכול להופיע בשרירים שונים בגוף כמו ראש, צוואר, עפעפיים, בטן, גפיים. טיק גם יכול להתבטא כקול, כלומר לערב את שרירי הנשימה, תיבת הקול, בליעה, פה או אף.  הטיקים אינם רצוניים, אך פעמים רבות ניתן לשלוט בהם, ברמה זו או אחרת, לאורך פרקי זמן שונים.

רבים מהסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (OCD) יתמודדו גם עם טיקים , כמו מצמוץ בלתי נשלט בעיניים או בשפתיים. טיקים מורכבים כמו טיקים של נגיעה או נקישה, יכולים להיות דומים מאוד לקומפולסיות. קיימת הבחנה בין כמה סוגים של הפרעת טיקים, ותסמונת טורט מוגדרת כהפרעת טיקים הקשה ביותר.

מהי תסמונת טורט?

תסמונת טורט היא תסמונת המתבטאת בטיקים מוטוריים וקוליים וחומרתה משתנה ומגוונת. ישנם מקרים חמורים וקשים, וישנם מקרים קלים שאפילו לא מאובחנים. העוצמה, התדירות ומורכבות הטיקים משתנה לאורך החיים. התסמינים הראשוניים מופיעים לרוב בגיל הילדות ובבגרות מלווים לעיתים קרובות בהיבטים אישיותיים/התנהגותיים.

השכיחות של הפרעה טורדנית כפייתית אצל המתמודדים עם תסמונת טורט היא של 40-50%. במצב שבו אדם סובל משני ההפרעות, נוכל לראות צורך רב בסדר וסימטריה, וקומפולסיות כמו סידור, אגרנות, ספירה ועוד. לעיתים התסמינים האובססיביים והטיקים דומים או מתמזגים אחד עם השני.

תסמונת טורט כשלעצמה אינה מגבלה. בעזרת תמיכה של סביבתם, המתמודדים עם טורט יכולים להשתלב באופן מיטבי במרחבי החיים השונים. עם זאת, הטיקים עשויים להיות מתישים וכואבים. בנוסף, הם עלולים להביא לקשיים חברתיים ולפגוע ביכולת הלמידה והריכוז. תסמונת טורט עשויה להשתייך להיבטים תנועתיים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים. ההחלטה על דרך הטיפול קשורה באופן בו התסמינים משפיעים על תפקודו ואיכות חייו של המתמודד. שכיחות התסמונת נעה בין הערכה של 4.2% (הכוללת את כל הפרעות הטיקים) להערכה של 0.03% באוכלוסייה.